Broadcaster Magazine

Magazine Archives
Idea Exchange
Events
Email News Letter
Subscribe
Careers
Media Kit
Contact Us
Press Room
Home
 
View Stories by Category

Printer Friendly Version

Gemini documentary, news and sports winners announced
12/13/2004

 
Articles in related categories
TV
TORONTO - The Academy of Canadian Cinema & Television has announced the winners of the Gemini Documentary, News and Sports Awards. Hosted by Ron MacLean, the Awards were handed out Saturday night from the National Trade Centre, Heritage Court in Toronto. The Gemini Documentary, News and Sports Awards will be broadcast on Rogers Television, December 18th at 2:00pm.

The winners of the Gemini Documentary, News and Sports Awards are:

Best News Information Series
CBC News: the fifth estate
(CBC)
David Studer, Sally Reardon

Best History Documentary Program
Radio Revolution: The Rise and Fall of The Big 8
(Markham Street Films Inc. In Association with History Television)
Judy Holm

Best Biography Documentary Program
Arctic Dreamer - The Lonely Quest of Vilhjalmur Stefansson
(White Pine Pictures In Association with Aboriginal Peoples TV Network History Television)
Peter Raymont, Lindalee Tracey

Best Science, Technology, Nature, Environment or Adventure Documentary Program
Suzuki Speaks
(Avanti Pictures)
Tony Papa, Cathy Chilco

Best Performing Arts Program or Series or Arts Documentary Program or Series
Men of the Deeps
(John Walker Productions, Picture Plant, NFB)
John Walker, Terry Greenlaw, Kent Martin

Best Documentary Series
The Nature of Things
(CBC)
Michael Allder

Best Newscast
CityPulse at Six
(CHUM Television)
Stephen Hurlbut, Dan Comi,Tina Cortese, Katia Del Col

Best News Special Event Coverage
CBC News: The 2010 Olympic Decision
(CBC)
Mark Bulgutch, Tom Dinsmore, Fred Parker

Best News Magazine Segment
CBC News: The National - Hana's Suitcase
Joe Schlesinger, Jet Belgraver, Avi Lev

Best Sports Program or Series
Hockey Day in Canada
(CBC)
Joel Darling, Chris Irwin, Sherali Najak

Best Live Sporting Event
2003 World Road Cycling Championships: Elite Men's Final
(CBC)
Jeff Pearlman, Don Peppin

Best Direction in a News Information Program or Series
Michael Gruzuk - CBC News: Marketplace - Grand Theft Auto

Best Direction in a Documentary Program
Peter Raymont - The World Stopped Watching

Best Direction in a Documentary Series
Caroline Underwood - Arctic Mission - Lords of the Arctic

Best Direction in a Live Sporting Event
Paul Hemming - CFL: Wendy's Friday Night Football: Saskatchewan at Hamilton

Best Writing in an Information Program or Series
Bob McKeown - CBC News: the fifth estate: Run For Your Life

Best Writing in a Documentary Program or Series
John Haslett Cuff - Crimes of the Heart

Best Photography in an Information Program or Series
Colin Allison - CBC News: the fifth estate: Run For Your Life

Best Photography in a Documentary Program or Series
John Walker - Men of the Deeps

Best Picture Editing in an Information Program or Series
Loretta Hicks - CBC News: the fifth estate - No Way Home

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series
Nick Hector - Dying At Grace

Best Sound in an Information/Documentary Program or Series
Hubert Mac� de Gastines, Marie-Claude Gagn� - Arctic Mission - The Great Adventure

Best Original Music Score for a Documentary Program or Series
Robert Carli - Galileo's Sons

Best Host or Interviewer in a News Information Program or Series
Evan Solomon - CBC News: Sunday - Hayley Wickenheiser/Kofi Annan/Adrienne Clarkson

Best Reportage
Neil MacDonald, David Common, Bill Loucks - CBC News: The National -
Haiti Watch/Hectic Haiti/Guy Philippe

Best Sports Play-by-Play or Analyst
Jim Hughson - 2003/04 Molson Canadian Canucks: Colorado Avalanche @ Vancouver Canucks

CANADA AWARD
COSMIC CURRENT

GORDON SINCLAIR AWARD FOR BROADCAST JOURNALISM
NEIL DOCHERTY

For a complete list of winners and for images, visit www.geminiawards.ca.


 
Back to headlines

Email Friend Comment



Copyright � 2005 Business Information Group. All rights reserved.
A member of the esourceNetwork

Business Information Group Privacy Policy

 


 
Broadcaster Poll
When it comes to the three subscription radio applications to be heard by the CRTC November (see this site for stories explaining it), should the Commission:
Approve all three?  
Approve the CHUM "Canadian" option?  
Approve one or both of the satellite options?  
Approve none?